Terminarz aktualnych szkoleń
Bądź na bieżąco
z ofertą naszych szkoleń


Zapisz się na newsletter
Aktualności
Techniki łączenia włókien+ pomiary
Data szkolenia: 19-20 marca 2016 r.

Czas trwania szkolenia: 16 godzin (2 dni) – w tym przerwy kawowe i obiad

Cena: 1100,00 zł netto

Cena obejmuje: autorskie  materiały szkoleniowe, certyfikat potwierdzający nabycie umiejętności objętych tematem szkolena, certyfikat umiejętności obsługi spawania na spawarkach FUJIKURA oraz bufet w trakcie przerw.

Miejsce szkolenia: Laboratorium światłowodowe: Balice, ul. Przemysłowa 25

Program szkolenia:

Wiadomości wstępne
  • Przedstawienie elementów toru telekomunikacyjnego i opis podstawowych pojęć z zakresu telekomunikacji
  • Podstawowe jednostki i wielkości w telekomunikacji światłowodowej (W, dB, dBM)
  • Transmisja typu simplex, half duplex, full duplex
  • Porównanie mediów transmisyjnych (światłowód, kable miedziane, radio)
  • Opis technik wielodostępu (TDMA, FDMA, CDMA, WDM)
  • Wyjaśnienie pojęć: warstwy telekomunikacyjnej, BER, korekcja błędów

Włókna, kable i inne pasywne elementy toru optycznego

  • Budowa światłowodu włóknistego (rdzeń, płaszcz, pokrycie pierwotne, pokrycie wtórne)
  • Zasada działania światłowodu włóknistego (opis zjawisk fizycznych)
  • Podział światłowodów ze względu na materiał SiO2 , HCS, POF
  • Podział światłowodów ze względu na charakterystykę modową (SMF, MMF)
  • Parametry włókna (geometryczne, tłumienie, dyspersja, zjawiska nieliniowe)
  • Źródła tłumienia (wewnętrzne i zewnętrzne) i okna transmisyjne światłowodu SiO2Rodzaje włókien wg. ITU-T (G.651, OM1, OM2, OM3, OM4, G.652, G.653, G.654, G655, G.656, G.657)
  • Rodzaje kabli światłowodowych - opis, budowa, zastosowanie
  • Oznaczenia kabli światłowodowychIdentyfikacja włókien i tub w kablu światłowodowym
  • Narzędzia instalatorskie i sposób ich użyciaInne elementy pasywne (konektory, przełącznice różnego typu skrzynki, pigtaile, patchcordy, wiązki kablowe, szafy teleinformatyczne, mutlipatchcordy, rozdzielacze, mufy, zasobnikii tp.).

Spawanie i szybkozłączki jako metody łączenia światłowodów


  • Rodzaje spawarek światłowodowych
  • Budowa i zasada działania spawarki światłowodowej
  • Opis procesu spawaniaNajczęstsze problemy występujące podczas spawania światłowodów oraz sposoby ich rozwiązywania
  • Przygotowanie kabla oraz pigtaili do spawania
  • Przygotowanie przełącznicy panelowej i/lub szafki naściennej do spawania
  • Wykonywanie spawów termicznych oraz szybkozłączek (prace prowadzone są wewnątrz budynku)


Pomiary światłowodowe

  • Informacje wprowadzające do pomiarów światłowodowych
  • Opis pomiaru metodą transmisyjną - z użyciem źródła światła oraz miernika mocy
  • Zasada działania reflektometru optycznego OTDR oraz opis pomiarów relektometrycznych
  • Analiza reflektogramów i interpretacja zdarzeń
  • Bilans mocy oraz normy określające parametry torów światłowodowych
  • Pomiary GPON - wiadomości podstawowe

Szkolenie z nastawieniem na naukę praktyczną w mało licznych grupach  
Terminarz aktualnych szkoleń
30-31.01.2016 
6-7.02.2016 
27-28.02.2016
11-13.03.2016
 2-3.04.2016
16-17.04.2016
30.04-1.05.16
14-15.05.2016
28-29.05.2016
11-12.06.2016
25-26.06.2016
Kontakt w sprawie szkoleń:

Bartosz Wołos
Tel. kom.: 661 252 203
E-mail: bw@sotronic.pl;

Renata Pułka
Tel. +48 (12) 655-32-25, wew. 17
Tel. kom.: 607 146 440
E-mail: rp@sotronic.pl;
Sotronic Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 25,
32-083 Balice
Sekretariat: tel./fax +48 (12) 655-32-25, 425-62-95
e-mail: biuro@sotronic.pl
Dział szkoleń: tel. +48 (12) 655-32-25, wew. 17
Tel. kom.: 661 252 203, 607 146 440
e-mail: bw@sotronic.pl; rp@sotronic.pl
www.sotronic.pl
www.szkoleniaswiatlowodowe-sotronic.pl
NIP: 679-10-00-056
REGON: 35070636400000
KRS: 0000164771
Raiffeisen Bank S.A.: 96 1750 1048 0000 0000 2224 7538